HoPS Klubnap – Bezzeg Nándorral a főszerepben

“Ha játszom, csak én számítok, és csak az adott pillanat!”
A Heroes of Pub Sports már csaknem egy éve működik, azóta több, mint 100-an kipróbálták a darts, csocsó és biliárd triumvirátusából álló versenysorozatot, van, aki a bajnokság keretein belül, más pedig a kupanapok alkalmával. A HoPS szervezői azonban január 17-én Klubnapot szerveztek, amire a rendszeresen résztvevő játékosok kaptak meghívást. A Klubnapon a játékosok kötetlenül gyakorolhattak és bemelegíthettek a január 23-án induló első Téli Kupa előtt!
Emellett óriási élményben részesültek a HoPS-osok, ugyanis a Klubnap meglepetésvendége, Bezzeg Nándor, nyolcszoros egyéni magyar darts bajnok volt. A Klubnap keretein belül Nándi egy szemináriummal készült, ami után mindenkinek lehetősége volt összemérni tudását a bajnokkal egy-egy két nyert legig tartó meccsen. A szeminárium során hallott tanácsokat, trükköket és praktikákat a játékosok a gyakorlatban is kipróbálhatták.
Minden fejben dől el
Az előadásból kiderült, hogy a darts elsősorban mentális játék, hogy a siker mindig azon múlik, hogy az adott versenyző fejben mennyire tud ott lenni játék közben. Nándi olyan egyetemes értékekre hívta fel a figyelmet, amik nem csak a játékra, de az élet valamennyi területére alkalmazhatunk. No de miért is olyan lényeges a mentális felkészültség?
“A dartshoz köthető mozdulatsor mélyen bennünk rejlik, valaha ettől a mozdulattól akár az ember élete is függhetett, gondoljunk csak a háborúkra, vagy a vadászatra. Ez tehát az ösztöneinkbe kódolt, mindenkiben megtalálható és a mai napig bennünk él. Magát a játékot csak mentális szinten kell felszabadítanunk magunkban és lényeges, hogy könnyed játékként éljük meg. Több sportág jeles képviselője is vallja, hogy a mentális felkészültség rendkívül fontos, amennyiben kiugró eredményt szeretnénk produkálni, ugyanakkor a dartsban ez különösen helytálló megállapítás. Hosszú távon egy játékos pályafutásáról kizárólag a mentális képessége fog dönteni, és ez fogja meghatározni az eredményeit is.”

“Önmagunk, az elvárásaink és a negatív előítéleteink legyőzése nélkül elképzelhetetlen, hogy bárki magas szintű játékossá fejlődjön“
Önmagunk, az elvárásaink és a negatív előítéleteink legyőzése nélkül elképzelhetetlen, hogy bárki magas szintű játékossá fejlődjön, legalábbis Nándi ezt az elvet vallja, és e téren kinek is hihetnénk, ha nem neki, aki már számtalanszor bizonyított. A mérkőzés során, mint mondja, soha nem számít, hogy ki ellen játszunk, vagy, hogy az ellenfél mit dob, csak és kizárólag magunkkal legyünk elfoglalva.
A dartsversenyeken közönség szurkol a játékosokért, ez a drukkolás ritkán csendes és nyugodt, el tudjuk hát képzelni, hogy mekkora zaj támadhat egy ilyen eseményen. Nándi erre a kérdésre azonban csak ennyit felel: “Mit hallasz meg ebből? Nem kell hallanod semmit, a dartshoz nem kell hallani, csak dobj és koncentrálj, semmi más nem számít.”
Miből lesz a cserebogár?
A HoPS játékosait persze a tehetség izgatta a legjobban, mennyi idő alatt, kiből hogyan válhat élvonalbeli darts játékos. Az biztos, hogy naponta kell gyakorolni, de mennyit. “Egy minőségi, minimum 20 perces gyakorlás többet ér, mint egy céltalan 3 órán át tartó dobálás. Itt is, mint egyetemesen az élet bármely területén a célmeghatározás rendkívül fontos, és az, hogy tisztában legyünk az edzéstervünkkel, majd azután azt is tudjuk, hogy hová szeretnénk eljutni, milyen szintű játékossá kívánunk fejlődni.” A tehetséges dartsos azonban, elsősorban nyugodt természetű, s lelkileg emberileg egész, ha ez a tényező nem stimmel, akkor hosszú távon nem számíthatunk sikerekre.

“Hogy tehetséges valaki vagy sem, azt meg lehet mondani, azonban azt, hogy mivé fogja tudni formálni a tehetségét, azt nem, ugyanis a hosszútávú akarata és a kitartása fogja meghatározni“
“Hogy tehetséges valaki vagy sem, azt meg lehet mondani, azonban azt, hogy mivé fogja tudni formálni a tehetségét, azt nem, ugyanis a hosszútávú akarata és a kitartása fogja meghatározni. A tehetség önmagában nulla értékű, nagyon sok tehetséget láttam elkallódni és láttam antitalentumokat kifejlődni az akaratuknak köszönhetően. Az élsportban nem egy olyan játékos van – nem kifejezetten a dartsban – akit elküldtek, azzal, hogy
teljesen alkalmatlan az adott sportra, és végül olimpiai bajnok lett belőle. Ilyen például Egerszegi Krisztina, akit először elzavartak az uszodából és keresnie kellett egy másik edzőt, aki fogadta és foglalkozott vele. A kitartása végül eredményre vitte. Tehát a tehetség önmagában kevés, de az sem számít, hogy valaki elsőre tehetségtelennek tűnik, hiszen végső soron az akarata fogja meghatározni, hogy lesz belőle valaki, vagy sem.”
“Minden bukás, minden elvesztett meccs kizárólag a saját magunk hibája“

Jó tanácsok a dartshoz és az élethez
Nándi tanításai között szerepel, hogy ne féljünk a hibázástól, a dartsban is, mint minden egyéb más területen a hibáiból tanul az ember. Ugyanakkor sosem szabad elfelejteni, hogy minden bukás, minden elvesztett meccs kizárólag a saját magunk hibája. Bűnbakot keresni, vagy magyarázkodni ezúttal sem érdemes. A tudatos önvizsgálat és önfejlesztés előbb utóbb meghozza gyümölcsét, s mint Nándi példája mutatja, nem csak a játékban, hanem a munkában és a magánéletben is. Hiszen Nándi családapa, férj, és dolgozó ember, emellett pedig Magyarország valaha volt legjobb darts játékosa.